آموزش خواندن نماز به جماعت

 

آموزش خواندن نماز به جماعت

    در این نوشته به صورت مثالی نماز صبح به صورت دسته جمعی (جماعت) از اقدامات اولیه تا خود نماز را قرار داده ام، امیدوارم که مورد پسند شما باشد؛ البته ممکن است مطلب کمی طولانی شده باشد پس در خواندن آن صبر پیشه کنید. عزیزان یاد آوری کوچک خواهیم داشت قبل از موضوع اصلی و آن موارد نیاز قبلز جماعت در مسجد است!

اصول اولیه قبل از نماز:

الف- داشتن طهارت (غسل بدن، پاکی لباس  و  داشتن وضوی صحیح ) ب- شهادتین بعد از وضو

 

تحیة المسجد

   سنت است نمازگذار موقع وارد شدن به مسجد[در صورتی که به نماز جماعت وقت باشد] دو رکعت نماز بگذارد. و نیت آن بدین صورت است: ( اُصلَیِ تَحیَةُ المَسجِدِ رَکعَتَینِ لِلهِ تَعالی اَلله ) یا بگوید نیت دارم دو رکعت نماز تحیة المسجد را برای رضای خدا بجا بیاورم؛ اگر شخص دو رکعت نماز سنت یا فرض را بجای آن خواند کافی خواهد بود.

 

چند نکته درباره اذان

1-     گفتن اذان برای نمازهای پنگانه سنت کفایی است(یک نفر بجای دیگران آن را انجام دهد ثوابش به همه می رسد) 2-     اذان گفتن برای یک نفر به تنهایی نماز بخواند سنت ست و فرد باید آرام جواب خود[اذان] را بدهد 3-     فرد اذان گو باید صدای بلند و خوبی داشته باشد و دارای صفات عادل، مذکر، بالغ یا بچه ای پرهیزکار باشد. 4-     اذان برای هر نماز یکبار در وقت خود خوانده شود، در نماز صبح دو اذان به وسیله دو موذن سنت است، یکی پیش از فجر برای کسانی که عذری دارند تا آماده شوند و دومی هنگام فجر و برای ادای نماز. 5-     سنت اذان گو باید در حالت ایستاده و با وضو رو به قبله در جایی بلند[امروزه بلندگو همان بلندیست] با دو انگشت سبابه خود در سوراخ گوش هایش اذان بگوید و در حد امکان وظیفه پیش نماز را نیز اجام دهد. 6-     سنت است برای بار اول در حی علی الصلاة رویش را به طرف راست بچرخواند و بار دوم به طرف چپ برگرداند و برای بار اول حی علی الفلاح نیز رو به چپ کند و در بار دوم به حالت اول برگردد. 7-     برای کسی که اذان را می شنود و جواب می دهد اذان را بجز حی علی الصلاة  حی علی الفلاح این را بگوید(لا حَولَ وَ لا قوةَ اِلا بِالله : هیچ توان و نیرویی نیست جز از طرف خدا نباشد) 8-     در نماز صبح در جواب الصلوة خیرٌ مِنَ النَّوم[نماز از خواب بهتر است] بگوید : صَدَقتَ وَ بَرِرتَ وَ بِالحقِّ نَطَقتُ[ راست گفتی و نیکو انجام دادی و به حق نطق نمودی ] 9-     در جواب اقامه نماز قد قامُتِ الصلوةُ [ اقامه نماز نزدیک است ] بگوید اَقامَهَا اللهُ وَاَدامَهَا وَ جَعَلنی مِن صالحِی اَهلِها [ خدا آن را برپاداشت و آن را ادامه نمود خدایا مرا از صالحین اهل نماز قرار ده ]

10- البته  سنت است موذن پیش از آنکه شهادتین را با صدای بلند بگوید( خود به آرامی آن را بگوید)

 

  

آموزش اذان و اصول صحیح آن

ادامه  در بخش بعدی

/ 0 نظر / 1541 بازدید