اعتکاف یعنی

اعتکاف چیست؟

اعتکاف درلغت به معنای ملازم یک امر بودن، و در اصطلاح فقها به معنی ماندگاری در مسجد به نیت مخصوص است

در الصحیحین به نقل از مادر مومنان حضرت عائِشةَ (رضی الله عنها) آمده است: «رسول الله صلی الله علیه وسلم تا زمان فاتش در ده روز آخر ماه رمضان اعتکاف می کرد بعد از وفاتش همسرانش (امهات المونین) عمل اعتکاف را انجام می دادند»

اعتکاف عبادتی است متضمن خیرات و ثواب فراوان، زیرا فرد معتکف در هنگام  آن باید به این اعمال مشغول باشد:

1- روزه گرفتن

2- تلاوت قرآن کریم

3- ادای نماز قضا و سنت

4- دعا و اذکاری که در احادیث رسول اکرم سفارش شده اند.

 - اعمالی که اعتکاف کننده باید رعایت نماید:

1- روزه، چرا که اعتکاف با روزه همراه باشد بهتر، و باعث جمع خاطر و صفای درون می گردد.

2- اعتکاف باید به طاعات و عبادات باشد.

3- اعتکاف در مسجد و خصوصا در مسجد جامع صورت گیرد.

4- فرد معتکف لازم است دهان به جز خیر نگشاید؛دشنام و غیبت و نمامی و کلام بیهوده باعث بطلان اعتکاف می گردد.

5- در اعتکاف نباید با همسر همبستری(جماع) کرد که باطل کننده است؛خداوند می فرماید: (الجزء الثانی - سورة البقرة)

أُحِلَّ لَکُمْ لَیْلَةَ الصِّیَامِ الرَّفَثُ إِلَىٰ نِسَائِکُمْ ۚ هُنَّ لِبَاسٌ لَّکُمْ وَأَنتُمْ لِبَاسٌ لَّهُنَّ ۗ عَلِمَ اللَّـهُ أَنَّکُمْ کُنتُمْ تَخْتَانُونَ أَنفُسَکُمْ فَتَابَ عَلَیْکُمْ وَعَفَا عَنکُمْ ۖ فَالْآنَ بَاشِرُوهُنَّ وَابْتَغُوا مَا کَتَبَ اللَّـهُ لَکُمْ ۚ وَکُلُوا وَاشْرَبُوا حَتَّىٰ یَتَبَیَّنَ لَکُمُ الْخَیْطُ الْأَبْیَضُ مِنَ الْخَیْطِ الْأَسْوَدِ مِنَ الْفَجْرِ ۖ ثُمَّ أَتِمُّوا الصِّیَامَ إِلَى اللَّیْلِ ۚ وَلَا تُبَاشِرُوهُنَّ وَأَنتُمْ عَاکِفُونَ فِی الْمَسَاجِدِ ۗ تِلْکَ حُدُودُ اللَّـهِ فَلَا تَقْرَبُوهَا ۗ کَذَٰلِکَ یُبَیِّنُ اللَّـهُ آیَاتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ یَتَّقُونَ ﴿١٨٧ آمیزش و نزدیکی با همسرانتان در شب روزه‌داری حلال گردیده است. آنان لباس شمایند و شما لباس آنانید (و دوری از آمیزش با یکدیگر برایتان بسی رنج‌آور است). خداوند می‌دانست که شما (از لذائذ نفسانی می‌کاستید و معتقد بودید که شبها بعد از بخواب رفتن، همخوابگی با همسران حرام است و) بر خود خیانت می‌کردید. خداوند توبه شما را پذیرفت و شما را بخشید. پس هم‌اکنون (که با نصّ صریح، همخوابگی آزاد است) با آنان آمیزش کنید و چیزی را بخواهید که خدا برایتان لازم دانسته است (همچون بقای نسل و حفظ دین و آبرو و پاداش اخروی)، و بخورید و بیاشامید تا آن گاه که رشته‌ی بامداد از رشته‌ی سیاه (شب) برایتان از هم جدا و آشکار گردد. سپس روزه را تا شب ادامه دهید. (همخوابگی با همسران در تمام شبهای روزه‌داری حلال است. لیکن) وقتی که در مساجد به (عبادت) اعتکاف مشغولید، با آنان همخوابگی نکنید. این (احکام روزه و اعتکاف) حدود و مرزهای الهی است و بدانها نزدیک نشوید. خداوند این چنین آیات خود را برای مردم روشن می‌سازد، باشد که پرهیزگار شوند. (۱۸۷

6- در صورت امور ضروری ترک مسجد مقبول است و در غیر آن و طولانی شدن غیبتش از مسجد اعتکاف باطل است.

- اعمال باطل نوین در اعتکاف

جالب است اعمالی که جدیدا باب شده و بسیار جای تاسف است که بسیاری به صورت ناآگاهانه این کارها را انجام می دهند و باعث می شوند که اعتکافشان خراب شود:

قرآن بر سر نهادن به جای خواندن قرآن که بسیار عملی دور از شان انسان دانش طلب است!

دشنام به این و آن و لعن و نفرین ! انگار این روز را گذاشته اند که پلیدی بارورتر کنیم تا آن را ریشه کن کردن!!!

کشاندن مسائل سیاسی و فرقه ای و ملیتی در اعتکاف!

این را بدانیم اعتکاف بین فرد و الله است و با شستشوی جسم و روح و فکر شخص از هر نوع پلیدی و تاریکی و احیای رابطه اش با الله متعال است.

ای دوست (ای برادرم و ای خواهرم) مرا دعا کنید در این روزهای بزرگ و در اعتکافتان دلهای شما شاره میزند برای خدا و بدانید خداوند بسیار بیشتر از شما مشتاق دیدار با من و توست.

/ 0 نظر / 60 بازدید