استنجاء (رهایی از نجاست و آلودگی)

حکم استنجاء آنست که شرعا واجب است، چون پیامبر (صلی الله علیه و سلم) گفت:

«إذا ذَهَبَ أَحَدُکُم إِلَی الغائِطِ فَلیَذهَب مَعَهُ بِثَلاثَةِ أَحجارٍ یَستَطِیبُ بِهِنَّ فَإِنَّها تُجزِئُ عَنهُ». (رواه أبوداود والدار قطنی وابن ماجه بإسناد صحیح).

«هرگاه کسی از شما به قضای حاجت رفت با سه تکه سنگ خود را پاک کند، آنها برای طهارت و پاکی از این آلودگی کافی هستند».

و به روایت از انس آمده است که گفت پیامبر (صلی الله علیه و سلم): هر وقت به محل قضای حاجت می رفت، من و جوانی همقدّ من آفتابه و حرابه ای [1]با خود می بردیم و ایشان با آن طهارت می کردند و خود را پاک می کردند. (این روایت متفق علیه اصحاب صحاح است). (عنزه و حربه: عصایی که نوک آهنی داشت.)

بهتر است که در استنجاء از سنگ و آب هر دو استفاده شود چون خداوند مردم (قباء) را ستوده است بدین عملشان که می فرماید: (فِیهِ رِجَالٌ یُحِبُّونَ أَن یَتَطَهَّرُواْ وَاللّهُ یُحِبُّ الْمُطَّهِّرِینَ ‏) (سوره توبه/ 108).

«در آنجا مردانی هستند که دوست دارند خود را پاک و پاکیزه کنند و خداوند پاکیزگان را دوست می دارد».

پیامبر (صلی الله علیه و سلم) از چگونگی طهارت مردم قباء سوال کرد و گفت:

«إنَّا نُتْبِعُ الْحِجَارَةَ الْـمَاءَ».

«مایان اول با سنگ و بعد با آب استنجاء می کنیم».

بزار آن را با اسناد ضعیف روایت کرده است. و نووی منکر این روایت شده و گفته است: بدینگونه فقهاء آن را روایت کرده اند و حال این روایت در کتب اصلی وجود ندارد. بلکه مذکور در کتب حدیث اینست: «کُنّا نَستَنجِی بِالماءِ» «ما همواره با آب طهارت و نظافت می کردیم».

جماعتی آن را روایت کرده اند از جمله احمد و ابن خزیمه. در مورد افضلیت جمع بین سنگ و آب گفته اند: جرم و حجم نجاست با سنگ از میان می رود و اثر آن را با آب، دیگر نیازی به آلودگی دست با نجاست نیست. اگر شخصی بخواهد به یکی کفایت و اقتصار کند آب بهتر است که هم جرم و هم اثر نجاست را از میان می برد به خلاف سنگ که تنها عین نجاست را از میان می برد نه اثر آن را. اگر با سنگ استنجاء کند واجب است با سه تکه سنگ این عمل را انجام دهد به شرطی که پاکیزگی با آنها حاصل شود. به خاطر همین حدیث که قبلا نقل شد.


[1]- عنزه و حربه: عصایی که نوک آهنی داشت.

×××شرایط سنگی که بدان استنجاء صورت می گیرد×××

/ 0 نظر / 87 بازدید